Recepty
4-6 porcí:
1-1,2 kg jeleního hřbetu
6-8 ks kukuřičného klasu
150 g másla
500 g jeleních kostí
500 g nasekané cibule
100 g nasekaného česneku
1 dl oleje
4 ks bobkového listu, 8 kuliček nového koření, 8 kuliček pepře (divoké koření)
hrstka bylinek
sůl, pepř, kmín
hladká mouka (na zahuštění)
Omáčka:
Jelení kosti společně s cibulí, česnekem a bylinkami vložíme do pekáčku, osolíme, opepříme, okmínujeme a přidáme divoké koření společně s trochou oleje a promícháme. Troubu předehřejeme na 200°C, pekáček vložíme do trouby a za občasného míchaní pečeme cca 30 min. Poté přidáme do pekáčku vodu a nechame dále péct cca 1-1,5 hodiny. Poté pekáč vyndáme z trouby a šťávu přes jemný cedník přecedíme do hrnce. Šťávu dostatečne zredukujeme, aby měla výraznejší chuť. Z části másla a mouky vytvoříme tmavou zásmažku a šťávu lehce přihustíme a dle chuti osolíme.
Maso:
Jelení hřbet zbavíme blan a nakrájíme na 1,5-2 cm medailonky. Medailonky osolime, opepříme, lehce zakápneme olejem, přidáme část bylinek a necháme marinovat cca 10 minut.
Kukuřičné klasy nasekáme na středně silné špalíčky, které dostatečně osolíme. Na rozpálené grilovací pánvi opečeme kukuřici. Ke konci opékaní přidáme zbylou část másla. Druhou pánev rozpálíme a na malé dávce oleje opékáme medailonky z obou stran přibližně 5 minut.
Kukuřici servírujeme na talíř společne s biftečky, které v závěru podlijeme jelení šťávou.
4-6 porcí:
600 - 800 g vepřové krkovice
500 g mražených fazolových lusků
100 g anglické slaniny - kostky
800 g brambor
200 g cibule
1 dl oleje
sůl, pepř, příp. steakové koření
Brambory oloupeme a nakrájíme na větší kostky. Uvaříme do měkka a necháme vystydnout.
Anglickou slaninu společně s nakrájenou cibulí orestujeme v oleji na pánvi do zlatova. Přidáme fazolky, osolíme, opepříme a restujeme zhruba 3-4 minuty. Na druhé pánvi s druhou dávkou oleje opečeme vychlazené brambory do zlatova a dle chuti osolíme.
Krkovici nakrájíme na cca na 1-1,5 cm široké steaky a z obou stran osolíme a opepříme, případně ochutíme steakovým kořením.
Na grilovací pánvi krkovici opékáme přibližně 8-10 min do úplného propečení. Podáváme se směsí fazolek a brambor.
4 porce:
1 kg kuřecích křídel (možno i kuřecí paličky)
5 lžic másla
1 lžíce mouky
¼ hrnku medu
¼ hrnku omáčky Sriracha
2-3 lžíce limetkové šťávy
1 lžíce sojové omáčky
1 lžička česnekového prášku
½ lžičky cibulového prášku
Olej
Sůl, černý pepř
Sezamová semínka
Rozpálíme olej v pánvi nebo fritovacím hrnci. Kuřecí křídla osušíme a v míse je promícháme s česnekovým a cibulovým práškem, špetkou soli a pepře. Křídla pak asi 10 minut smažíme, aby kůže byla pěkně křupavá.
Zatímco se smaží křídla, připravíme si marinádu. V pánvi rozpustíme máslo, vmícháme mouku a necháme 1-2 minuty smažit. Pak přidáme Srirachu, med, limetkovou šťávu a sojovou omáčku. Přivedeme k varu a vaříme cca 3 minuty, až marináda zhoustne.
Když jsou křídla hotová, dáme je do mísy a promícháme s marinádou, na závěr posypeme sezamovými semínky. Podávat můžeme například s hranolky nebo bagetkou.
4-6 porcí:
600-800 g vepřové panenky
750 g mražených bramborových gnocchi
3 dl oleje
150 g cibule
20 g česneku
400 g mražených hub
300 g mrkve nakrájené na kostky
2 dl vývaru
250 ml 33% smetany
2 lžíce světlé máslové jíšky
100 g chlebové strouhanky
Snítka rozmarýnu
Sekané bylinky různých druhů (na krustu)
Sůl, pepř
Na rozpáleném oleji orestujeme cibuli do zlatova. Přidáme strouhaný česnek, houby, mrkev, sůl a nasekaný rozmarýn. Vše krátce zarestujeme a zalijeme vývarem. Směs provaříme, aby mrkev změkla, pak přidáme smetanu a následně lehce přihustíme máslovou jíškou. Hotovou směs smícháme s předem uvařenými noky. Dle chuti dosolíme a případně ještě zjemníme smetanou.
Očištěnou panenku osolíme, opepříme a na rozpálené pánvi s dávkou oleje krátce opečeme ze všech stran. Panenku vložíme do rozpálené trouby na 180-190°C asi na 10 minut.
Než se nám panenka upeče, smícháme chlebovou strouhanku s nasekanými bylinkami. Panenku vytáhneme z trouby, obalíme v bylinkové krustě a opět vložíme do trouby na cca 2-3 minuty. Hotovou panenku krájíme na slabší plátky a servírujeme na předem připravených houbových nokách.
4-6 porcí:
1−1,2 kg telecích nebo hovězích líček
Sůl, pepř
Olej dle potřeby
200 g celeru
300 g mrkve
200 g petržele
300 g bílé cibule
Několik stroužků česneku
1 bobkový list
5 kuliček černého pepře a nového koření
Snítka tymiánu
Snítka rozmarýnu
4 lžíce rajského protlaku
1 l suchého červeného vína
1 l hovězího vývaru
Cukr
Jíška
Líčka očistíme, rozkrojíme napůl (cca 150-200 g), osolíme a opepříme. Zeleninu nakrájíme nahrubo - lze využít naši směs zeleniny pod svíčkovou. Cibuli nakrájíme na kostičky. V hrnci rozehřejeme olej a opečeme líčka ze všech stran, zprudka a krátce, vyjmeme a necháme stranou. Do hrnce do výpeku po líčkách vložíme kořenovou zeleninu a opečeme do zlatohněda, pak přidáme cibuli. Na závěr přidáme celé divoké koření, tymián, rozmarýn, nasekaný česnek, osmahneme, dále přidáme rajský protlak, opět zarestujeme, zalijeme červeným vínem a vývarem, přivedeme k varu a zavaříme.
Do takto připraveného základu vložíme opečená líčka, přiklopíme a dusíme v předehřáté troubě na 160°C asi 1,5 − 2 hodiny doměkka.
Hotová líčka vyjmeme na talíř, vyndáme koření a omáčku rozmixujeme nebo propasírujeme. Dochutíme solí, pepřem, případně lehce osladíme cukrem. Těsně před podáváním do horké omáčky zašleháme jíšku.
Na pánvi zprudka opečeme kořenovou zeleninu na kolečka dozlatova, osolíme, opepříme. Líčka podáváme s bramborovou kaší, ozdobená opečenou zeleninou.